Iza Ossowska

W Ostrołęce powstanie pierwsza Katolicka Szkoła Rodzenia

W Ostrołęce powstanie pierwsza Katolicka Szkoła Rodzenia
Iza Ossowska

Katolicka Szkoła Rodzenia „Iskierka” od września rozpoczyna działalność w Ostrołęce. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście. Spotkania z przyszłymi rodzicami będą się odbywały w zakrystii przy Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (fara), przy ulicy Szwedzkiej.

Organizatorkami zajęć przygotowujących do przyjęcia dziecka na świat są Katarzyna Kęsicka i Monika Janczewska.

Przez niedosyt

Czemu zdecydowały się ruszyć z takim projektem?

- Obie jesteśmy matkami. Brałyśmy z mężami udział w szkole rodzenia. Ja po takich zajęciach czułam niedosyt. Kasia miała podobne odczucia. Dlatego chciałyśmy wzbogacić ofertę. Naszym założeniem było, by zajęcia nie były kierowane wyłącznie do matek, ale żeby było to przygotowanie do przyjęcia dziecka we dwoje - mówi nam Monika Janczewska.

Z kobietami będzie współpracować położna, która będzie prowadzić większość zajęć z rodzicami. Pani Monika jest psychologiem. Będzie rozmawiać z parami o macierzyństwie od tej strony.

- Chciałabym, żeby rodzice zastanowili się czego mogą potrzebować w tym czasie, jakie mają wyobrażenia - mówi pani Monika. - Czasami warto sobie uświadomić, że jesteśmy tylko ludźmi, że nie musimy być idealni we wszystkim, co robimy. Warto sobie to uświadomić, żeby trochę ciężaru z nas spadło. Trzeba również pamiętać o tym, że macierzyństwo i ojcostwo wiążą się z ogromną radością, ale także z dużą liczbą obowiązków. I trzeba umieć to pogodzić. Będziemy również rozmawiać o żalu po porodzie, o depresji poporodowej. Czasem będą to mocne tematy, ale uważam, że warto je poruszać.

Uspokoją lęki

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że młodych rodziców na początku niepokoi wiele rzeczy.

- By te lęki uspokoić, będzie u nas także kurs ratownictwa medycznego dla rodziców - mówi pani Monika. - Naszym gościem będzie też jeden z nielicznych w kraju specjalista ds. bezpieczeństwa dzieci w podróży.

W Katolickiej Szkole Rodzenia poza tematami ściśle dotyczącymi porodu i pielęgnacji niemowlęcia, rodzice będą także rozmawiać o rodzicielstwie bliskości. Przewidziane są także spotkania z neonatologiem (lekarzem pediatrą), doradcą laktacyjnym, doradcą chustową, a także z doulą, która jest psychologiem i położną w jednym i która może towarzyszyć kobiecie podczas porodu.

- Po urodzeniu dziecku wydaje się, że ono jest jeszcze w środku - mówi pani Monika.

Doula będzie mówiła jak wyciszyć dziecko. Czasem mówi się że pierwszy okres życia dziecka jest czwartym trymestrem ciąży.

W jaki sposób podczas spotkań będzie się mówiło o wartościach chrześcijańskich?

Szkoła z modlitwą

- Nie chcemy nikogo epatować, nie zamierzamy też nikogo nawracać. Dla nas jednak kwestia wiary jest ważna. Dlatego nie chcemy, żeby ktoś był zszokowany, że podczas zajęć pojawią się takie elementy, że na koniec zajęć mamy mszę świętą. Nie chcemy też, by w trakcie zajęć ktoś się zdziwił, że powiemy na przykład, że będziemy się za kogoś modlić. Podczas zajęć będzie też spotkanie ze specjalistą od naturalnych metod planowania rodziny. To też łączy się z nurtem naszej wiary - mówi nasza rozmówczyni.

Opłata za cały kurs wynosi 100 złotych. Przewidziane jest dziesięć spotkań raz w tygodniu. Spotkanie będzie trwało około trzy godziny.

Dla nowych rodziców, biorących udział w zajęciach, organizatorki przewidują upominki i pamiątkowe zdjęcie.

Projekt jest zorganizowany przy udziale urzędu miasta w Ostrołęce i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce.

Zapisać się na zajęcia można pisząc maila na adres: [email protected].

Iza Ossowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.