W sobotę w Bydgoszczy będziemy świętować 3. Dzień NATO

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

W sobotę w Bydgoszczy będziemy świętować 3. Dzień NATO

Marta Mikołajska

Pokazy sprzętu militarnego, zabawy sprawnościowe, poligon dla najmłodszych - takie i inne niespodzianki czekają mieszkańców podczas 3. Dnia NATO.

Dwadzieścia lat temu, dokładnie 12 marca, Polska została przyjęta do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego NATO. Od piętnastu lat Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Center) znajduje się w naszym regionie - w nazywanej „Polską stolicą NATO” Bydgoszczy. Jak przekonuje Magdalena Burdziej, wicedyrektor marszałkowskiego Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Toruniu, dzięki obecności NATO województwo wiele zyskuje, także pod względem promocji regionu. Jednym z wydarzeń, które co roku przyciąga tłumy, jest organizowany w Bydgoszczy Dzień NATO.

Piknik militarny

W sobotę od godziny 13.00 mieszkańcy regionu będą mieli okazję po raz kolejny przyjrzeć się z bliska jednostkom Sojuszu Północnoatlantyckiego, rozlokowanym w Bydgoszczy. 3. Dzień NATO odbędzie się na Polanie Różopole Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Na uczestników czekają liczne atrakcje, takie jak na przykład wystawa sprzętu wojskowego, parada z flagami państw członkowskich NATO, poligon dla najmłodszych, zabawy sprawnościowe, pokaz psów policyjnych oraz koncert Orkiestry Wojskowej. Nie zabraknie też tradycyjnej wojskowej grochówki.
- Staramy się, by wszystkie jednostki funkcjonujące w Bydgoszczy były obecne w życiu mieszkańców oraz by wiedza na temat ich działalności była powszechnie znana. Zwłaszcza obchodząc w tym roku 20-lecie obecności Polski w NATO - możemy przeczytać w oficjalnym serwisie internetowym Bydgoszczy. Wstęp na festyn jest bezpłatny.
Tego dnia miasto przygotowało dodatkowe kursy komunikacji miejskiej w kierunku lasu Gdańskiego. Kursować będzie zabytkowy autobus, który dowiezie mieszkańców na polanę Różopole.

Bydgoszcz "Polską Stolicą NATO"

Jednym z celów festynu organizowanego z okazji Dnia NATO jest zaprezentowanie Bydgoszczy jako „Polskiej Stolicy NATO”. Znajduje się tutaj pięć niezależnych jednostek i instytucji NATO: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC), Grupa Integracyjna Sił NATO, której głównym zadaniem jest wsparcie pozostających w pogotowiu elementów tzw. „Szpicy NATO”, 3. Batalion Łączności NATO - specjalistyczna jednostka operacyjna, odpowiedzialna za zapewnienie łączności i komunikacji wojskowych elementów NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, odpowiedzialne za rozwój, szkolenie i integrację żandarmerii wojskowych państw członkowskich i sprzymierzonych, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO, który zapewnia wsparcie teleinformatyczne podmiotów NATO w regionie. W Toruniu natomiast stacjonuje również trzeci z kolei amerykański dywizjon artylerii. Stanowi on element Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która przebywa w Polsce w ramach operacji „Atlantic Resolve”.

Amerykańskie wojsko w Toruniu

Jak podkreśla Magdalena Burdziej, przedstawiciele NATO i USA chętnie angażują się w życie lokalnych społeczności.
- Przykładami takich działań mogą być: udział w niedawnych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wizyty w szkołach, uczestnictwo w imprezach sportowych, współorganizacja konkursów wiedzy o NATO itp. - wylicza Magdalena Burdziej. -Urząd Marszałkowski współpracuje z funkcjonującymi w regionie jednostkami NATO, a także ze stacjonującymi w Toruniu kolejnymi dywizjonami amerykańskich sił zbrojnych, aktywnie wspierając wspólne przedsięwzięcia.

Prestiż, rozwój i inne - tak region zyskuje

Władze Urzędów: Marszałkowskiego i Wojewódzkiego podkreślają, że korzyści z obecności w województwie kujawsko-pomorskim instytucji i przedstawicieli NATO oraz amerykańskich sił zbrojnych są znaczące. - Członkostwo Polski w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie daje nam gwarancję bezpieczeństwa oraz prowadzi do wzrostu pozycji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Między innymi dlatego staliśmy się wiarygodnym partnerem, zarówno dla naszych sojuszników, jak i dla państw trzecich - mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - Obecność jednostek NATO w Bydgoszczy to ogromny prestiż dla miasta i naszego województwa. Daje także wymierne korzyści w sferze materialnej. Sprawia, że polskie Siły Zbrojne, także te stacjonujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, łatwiej osiągnęły wyższy poziom wyszkolenia, szybciej zmieniła się ich struktura organizacyjna, rozwinęła się infrastruktura wojskowa i nastąpiła szybsza modernizacja techniczna armii.
Korzyści z obecności NATO w regionie wymienia także Magdalena Burdziej, wicedyrektor marszałkowskiego Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Jak mówi, to nie tylko promocja regionu w kraju i za granicą ale i budowa międzynarodowego zaufania dla polskich instytucji, w tym jednostek samorządu terytorialnego. - Umiejscowienie instytucji i przedstawicieli NATO w naszym regionie daje impuls poznawczy: dla oficerów, żołnierzy i ich rodzin przyjeżdżających z zagranicy jest to szansa, żeby poznawać region, dla mieszkańców regionu zaś powód, aby zainteresować się bliżej kwestiami bezpieczeństwa i roli Sojuszu Północnoatlantyckiego, co jest istotne - zwłaszcza w przypadku młodych ludzi – podkreśla Magdalena Burdziej. - Obecność NATO w naszym regionie skutkuje także m.in. rozbudową infrastruktury cywilnej i wojskowej, powstawaniem miejsc pracy w wojskowych i cywilnych instytucjach wspierających lub obsługujących instytucje NATO, jak np.: International School of Bydgoszcz która powstała właśnie po to, żeby wspierać rodziny pracowników NATO w Bydgoszczy.
Do innych korzyści, które wymienia nasza rozmówczyni, należą także, np. rozwój bazy hotelowej i szansa na stabilne przychody (ze względu na zwiększony ruch związany z obecnością oficerów i żołnierzy NATO) oraz zwiększenie poziomu zagranicznej turystyki przyjazdowej w regionie.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.