Kazimierz Żyra

Wybory sołeckie w gminie Czarnia. Na kogo postawili mieszkańcy?

Wybory sołeckie w gminie Czarnia. Na kogo postawili mieszkańcy? Fot. Kazimierz Żyra
Kazimierz Żyra

Wybory sołeckie 2019: do zmian doszło w ponad połowie miejscowości. Nie wszyscy byli sołtysi zdecydowali się jednak na kandydowanie na nową kadencję. Podajemy nazwiska sołtysów w gminie.

W skład gminy Czarnia wchodzi tylko 9 sołectw. Ich mieszkańcy w styczniu i w lutym wybrali swoich sołtysów oraz członków rad sołeckich.
Do zmian doszło w ponad połowie miejscowości. Nie wszyscy byli sołtysi zdecydowali się jednak na kandydowanie na nową kadencję. Tak było w Surowem, największej wsi w gminie. Przez kilka lat funkcję sołtysa sprawowała Halina Chorążewicz. Teraz nie chciała już ponownie kandydować. Mieszkańcy Surowego znowu postawili na kobietę. Sołtysem na nową kadencję wybrali Cecylię Dąbrowską.

Po raz pierwszy funkcję tę w Michałowie będzie także sprawować Marlena Samsel. Wcześniej sołtysem był… jej mąż Jacek, który w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego do Rady Gminy w Czarni. Kobiety będą również przewodniczyć funkcjonowaniu samorządów wiejskich w Brzozowym Kącie i w Cyku. W tej pierwszej miejscowości sołtysem wybrano Jadwigę Dąbrowską. W Cyku funkcję tę powierzono Annie Rochniak- Wielechowskiej. W Rutkowie mieszkańcy wsi obowiązki sołtysa powierzyli Kazimierzowi Deptule. On także debiutuje w tej roli.

W pozostałych miejscowościach zebrani mieszkańcy wsi ponownie udzielili zaufania dotychczasowym sołtysom. Kolejną kadencję w Długiem będzie w nim Stanisław Brysiewski, który jest jednocześnie radnym Rady Gminy w Czarni. Sołtysem Cupla ponownie został Tomasz Gwiazda.

W Czarni także nie było niespodzianki. Zgłoszono bowiem tylko jedną kandydaturę, dotychczasowego sołtysa Stanisława Rydla. Uzyskał on jednomyślne poparcie uczestników zebrania. Stanisław Rydel będzie on sołtysem już trzecią kadencję. Godny odnotowania jest fakt, że wcześniej przez ponad 20 lat funkcje tę sprawował jego teść, Stanisław Mróz (zmarł w trakcie kolejnej kadencji).
Najdłużej urzędującym sołtysem w gminie Czarnia i w całym powiecie ostrołęckim jest znany społecznik Stanisław Szydlik z Bandyś. Wybory w swojej wsi wygrał z trójką kontrkandydatek. Pierwszy raz na tę funkcję mieszkańcy wsi wybrali go 32 lata temu. Stanisław Szydlik jest również od wielu kadencji członkiem Rady Gminy w Czarni (sprawował funkcję przewodniczącego tego organu), prezesem jednostki OSP w Bandysiach i wiceprezesem Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni.

Kazimierz Żyra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.